ПРЕД КАМИНАТА

Животът на прадедите ни пряка зависел от огъня. Навярно затова и днес пламъкът има такова магическо въздействие върху нас.
Думата "камина"произхожда от латинското caminus - открито огнище. Както и преди столетия, днес камината служи най-малко за отопление на жилището - тя е по-скоро показател за социалния статус на собственика си.
Камини се строят обикновено във вилите, но ако много искате, можете да си направите огнище и в градското си жилище - в случай, че сте на последния етаж, вие разполагате дори с пряк излаз на покрива.
"Истинските" камини се делят на две групи - с открито и със затворено огнище. В първия случай пещта се изгражда във вид на каменна /или от някакви огнеупорни материали/ ниша, разгъната към отопляваното помещение. Такова огнище поглъща огромно количество въздух в стаята, затова обикновено се изгражда в просторни помещения. В този случай пред камината е задължително да има "екран". Той предотвратява изпадането на въгленчета от пещта и разсейва равномерно топлината от огъня.
Изобщо откритите камини почти нямат практическо значение - топлината от тях се усеща само в непосредствена близост. При най-малка грешка в конструкцията те повече напомнят "се-| дянка" край огън в гората. Но затова пък са толкова красиви! Традиционно откритите камини се правят от бял мрамор или гранит и се украсяват с позлатен бронз. Върху камината се поставят часовници с махало, разкошни вази и огледала.
В днешно време за безопасност в жилищата се използват "закрити" камини с вратички от огнеупорно стъкло - и огънят се вижда, и топлината е повече, и няма как да падне въгленче. При това пепелта може да се изгребва, без да се гаси пламъкът.
Повечето затворени камини са снабдени с регулатори на въздухопо-даването, затова силата на тягата в тях може да се дозира и дървата горят много по-дълго. Но в затворената камина, разбира се, има много по-малко романтика.
ПОЧТИ КАТО ИСТИНСКИ
Техниката непрестанно върви напред и днес огънят в камините имитатори /газови и електрически/ все по-трудно може да се различи от истинския. Вентилационната система на газовите камини е пределно проста /при електрическите пък изобщо няма такава/ и при това отпада проблемът за подготвяне на дърва. Но нима могат да се сравнят с нещо ароматът и неописуемата аура на истинската горяща камина! Когато в дома ни гори огнище, душата ни се изпълва с увереност, че всичко ще бъде наред!
НИКАКВИ ИКОНОМИИ
Камината се състои от три части: портал/предната част с декоративната облицовка/, огнище и комин в стената. На пръв поглед всичко е много просто, но на практика каминос-троенето е цяла наука със своите "хитринки", методи и нюанси. Затова ако сте решили да украсите дома си с открито огнище, не поверявайте тази работа на доморасли майстори от съседното село. И в никакъв случай не се изкушавайте да използвате местни подръчни материали - глина, евтини облицовки и т.н. Всяка грешка в строителните сметки може да доведе до непоправими последствия и дори до сериозни аварии - камината ви ще започне нетърпимо да пуши или просто ще се килне настрани.