ДА НИ Е ЧЕСТИТА НОВАТА ГОДИНА! ВАСИЛОВДЕН - ВРЕМЕ ЗА НОВИ НАДЕЖДИ

В първия ден на годината Православната църква чества две големи събития…
- Обрезание Господне и свети Василий Велики.
Като епископ на Кесария Кападокийска (Мала Азия) св. Василий воюва с широко разпространената през IV век арианска ерес (учение, което отрича божествената природа на Христос) и успява да наложи принципите на ортодоксалното християнство в голяма част от източните територии на Римската империя. На Василий Велики принадлежи идеята за активното милосърдие и добротворство като израз на Христовия закон на любовта и прошката. Той определя точния ред на църковните всенощни песнопения и създава Василиевата Света литургия, която е запазена до днес и се изпълнява 10 пъти през годината. Св. Василий я отслужва за последен път на 1 януари 379 г.и вечерта умира..
След смъртта му църквата го канонизира за светец и на този ден отслужва св. Василиева литургия в негова чест.
Трапезата е празнична, по традиция и на този ден се вари свинска глава, готви се кокошка или пуйка със зеле, баница с късмети, баклава...
Тогава момите правят ладуване - отглас от славянската митология от култа на богинята Лада, покровителка на брака и семейството. Събират се вечерта, пускат пръстените си в котле с чиста вода, оставят ги да престоят през нощта и сутринта напяват и гадаят коя за какъв ще се ожени: "Синьо небе, ясни звезди -красавец; дълги трапези, честити комати - богат човек; дълги трапези, редки комати - сиромах; на стол седи, перо държи - писар; тиха вода под камъче - кротък човек; малка нива, много кръстци - работлив ще е; шита риза, недошита, на вратичка закачена - скорошна женитба...".
На Василовден се сурвака за здраве.
Сурва весела година,
зелен клас на нива,
червена ябълка в градина,
ведровина на главина,
догодина до амина!
На 1 януари момчетата сурвакат всички вкъщи с обкичени с плодове и вълна дрянови пръчки. Най-хубава е цъфналата дрянова пръчка, която 40 дена преди Василовден се натопява във вода, която се сменя всекидневно. Стопаните, доволни от сурвакарските благословии, даряват децата с парички, ябълки, гевречета и всичко, каквото решат.
На Нова година е добре най-напред вкъщи да влезе млад, здрав и весел мъж, за да роди невестата мъжко дете, да има здраве и да е весело в дома. Други искат да дойде първо млада жена, за да се оагнят все женски ярета и агнета. Трети държат първият влязъл вкъщи на Нова година да е с пълни ръце (да носи нещо), за да е берекетна и пълна къщата.